📌Rekrutacja elektroniczna odbywać się będzie poprzez stronę internetową:
📌Rekrutacja rozpocznie się 15 czerwca 2020
Ważne❗❗❗
Nabór do I klasy liceum ogólnokształcącego - oddziału mistrzostwa sportowego odbędzie się w XII Liceum Ogólnokształcącym. Należy wybrać:
Klasa M - dyscyplina/ profil:
➡ pływanie
➡ gimnastyka sportowa
➡ lekkoatletyka
➡ judo
Wszelkie informacje dotyczące naboru elektronicznego są dostępne na stronie internetowej Zespołu Szkół Sportowych i Ogólnokształcących : zssio.com.pl

PAKIET RATUNKOWY UCZĄCEGO SIĘ

Czy zdarza Ci się ślęczeć nad książką przez kilka godzin, a po zakończeniu nie mieć pojęcia, czego się uczyłeś? A może zasypiasz nad książkami? Oto kilka rad, które mogą być ostatnią deską ratunku.

 1. Unikaj maratonów

Jeżeli Ty jesteś znudzony i zaspany, to Twój mózg odczuwa to samo, a to nie pomaga w zapamiętywaniu. Zamiast poświęcać wiele godzin pod rząd na uczenie się jednego przedmiotu, podziel materiał tak, aby uczyć się na zmianę po trochu.

 1. Jeżeli potrzebujesz przerwy, to rzeczywiście jej potrzebujesz

Jeżeli masz wrażenie, że nie wytrzymasz już ani chwili dłużej ucząc się, to prawdopodobnie masz rację. Pora na przerwę. Jednak nie powinna ona trwać godziny i polegać na leżeniu przed telewizorem. Aby przerwa była efektywna, powinna trwać od kilku do kilkunastu minut. W jej trakcie możesz:

 • Iść na spacer
 • Przewietrzyć pokój
 • Wykonać kilka ćwiczeń gimnastycznych
 • Przekąsić coś lub napić się
 • Porozmawiać z kimś na temat nie związany z nauką
 1. Zrezygnuj z kawy i coli

Tym co powinieneś pić podczas nauki jest woda i herbata. Kawa lub cola ożywi Cię na chwilę, później zmęczenie powróci ze zdwojoną silą.

 

 1. Wyśpij się

Nie ignoruj potrzeb swego organizmu. Jeżeli mówi Ci on, że powinieneś spać, prawdopodobnie ma rację. Gdy jesteś senny, Twoja nauka i tak jest nieefektywna. Co więcej sen uporządkuje to, czego się nauczyłeś, sprawi, że łatwiej to sobie przypomnisz i pomoże Ci się skoncentrować. Już piętnastominutowa drzemka może zdziałać cuda.

 

 1. Wyznacz sobie realny cel

Podziel sobie materiał na części i wyznaczaj sobie cele, które rzeczywiście jesteś w stanie zrealizować. Będziesz w stanie ocenić ile masz już za sobą, a jeżeli zrealizujesz plan, będziesz miał powody do zadowolenia.

 

 1. Dostarczaj sobie energii

Podczas nauki nie powinieneś się głodzić ani objadać. To pierwsze powoduje, ż Twemu mózgowi brakuje energii, drugie powoduje odpływ energii z mózgu do trzewi, co sprawia, że jest on niedotleniony i tez nie pracuje dobrze. Unikaj jednak słodkich i słonych przekąsek. Najlepiej będzie, jeżeli będziesz podjadać orzechy i suszone owoce. Na trudne chwile zarezerwuj sobie kostkę gorzkiej czekolady.

 

 1. Mądrze zaplanuj powtórki

Nie czekaj z powtórka do czasu, aż opanujesz cały materiał. Powtarzaj często małe fragmenty wiedzy. Dzięki temu będziesz miał pewność, że powtórzysz wszystko, a ponadto większa liczba powtórek gwarantuje lepsze zapamiętanie materiału. Pierwszy raz przypomnij sobie to, czego się nauczyłeś zaraz po zakończeniu nauki.

 

Życzę powodzenia

 1. Wałęsa


"Mistrzem nikt się sam nie rodzi
Do mistrzostwa się dochodzi.
Krew i pot należy wylać,
by się w miejscu nie zatrzymać.
Per aspera ad astra
to maksyma dla nas jasna.
Ref.: Nie rezygnuj z nadziei
Nie daj się ponieść zwątpieniu
Sam siebie wykuj ze spiżu
i odbierz zwycięski laur."

autor Agnieszka Mianowska - nauczyciel j. polskiego