📌Rekrutacja elektroniczna odbywać się będzie poprzez stronę internetową:
📌Rekrutacja rozpocznie się 15 czerwca 2020
Ważne❗❗❗
Nabór do I klasy liceum ogólnokształcącego - oddziału mistrzostwa sportowego odbędzie się w XII Liceum Ogólnokształcącym. Należy wybrać:
Klasa M - dyscyplina/ profil:
➡ pływanie
➡ gimnastyka sportowa
➡ lekkoatletyka
➡ judo
Wszelkie informacje dotyczące naboru elektronicznego są dostępne na stronie internetowej Zespołu Szkół Sportowych i Ogólnokształcących : zssio.com.pl

Gimnazjalistki pobiły koleżankę, kolejny chłopak trafił na odwyk, inny coś ukradł. Czytamy o takich sprawach i myślimy: ktoś zaniedbał te dzieci. Ale podwójne Zycie prowadza też nastolatki z dobrych domów, których nikt nie podejrzewa o ekscesy. Co robić, gdy odkryjemy, że problem dotyczy nas?

Skoro dziecko dobrze się uczy, wszystko jest w porządku – tak myśli wielu rodziców. Ale dziś dorastanie wygląda inaczej niż kilkanaście lat temu. Coraz młodsze dzieci wpadają na coraz śmielsze pomysły, m.in. pod wpływem nowych technologii. A Internet, z którego korzystają sprawniej niż dorośli, jest pełen destrukcyjnych inspiracji. Do niebezpiecznych rzeczy namawiają też rówieśnicy. Chęć popisania się przed kolegami bywa silniejsza, niż zasady, których uczyli rodzice i zdrowy rozsądek. Stad zdarzenia takie jak w Gdańsku, gdy uczennice gimnazjum brutalnie pobiły koleżankę a świadkowie zdarzenia nagrali to na smartfony. Co robić? Na pewno wart się orientować w potencjalnych zagrożeniach i korzystać z doświadczeń rodziców, którzy poznali problem na własnej skórze.

Przestrzegam Państwa przed aplikacją „ butelka”. Dzieci korzystają z niegrzecznej wersji gry, gdzie zdarzają się polecenia w stylu „ pokaż cycki”. Zdarzają się również kolekcjonerzy wrażeń, którzy rywalizują ze sobą , kto lepiej kradnie…..dla sportu. Kolejnym zagrożeniem jest wyskok w dorosłość polegający na kupowaniu za 50 zł. dowodu na godziny , po to , by dostać się do nocnego klubu czy alternatywna rzeczywistość ,czyli uzależnienie od gier komputerowych.

CO JEST NORMĄ, A KIEDY SIĘ MARTWIĆ?

  1. Twoje grzeczne dotąd dziecko po 13 urodzinach staje się rozchwiane emocjonalnie?

W nastoletnim mózgu część odpowiadająca za emocje jest aktywniejsza niż ta, która steruje zrównoważonymi reakcjami. Minie z wiekiem.

 

  1. Zamyka się w pokoju? Wszystkie nastolatki to robią. Jeśli jest w stanie opowiedzieć ci co tam robi, nie wpadaj w panikę. Gorzej, gdy powtarza, że wyłącznie się uczy, siedząc godzinami przed komputerem.
  2. Dystansuje się od ciebie przy kolegach? Dorastanie to czas odcinania się od rodziców. Ale nie pozwalaj na złośliwości, które cie ranią.
  3. Nie dotrzymuje umów? Wraca z imprezy o pierwszej, a miło być o 22? Bądź stanowcza. Jeśli nauczy się, że to ono ustala granice, a nie ty, kłopoty dopiero się zaczną. Spokojna, zasadnicza rozmowa jest skuteczniejsza od połajanek, straszenia i zawstydzania.
  4. Jeśli masz podejrzenie, że dziecko robi coś niedozwolonego albo przyłapałeś je na kłamstwie w poważnej sprawie, reaguj. Ale najpierw spróbuj zrozumieć przyczyny. Chce zwrócić na siebie uwagę, bo ma jej deficyt? Walczy z tobą o autonomię, bo za bardzo je kontrolujesz? Często jest pod wpływem grupy, w której dominują złe wzorce? Jeśli czujesz, że sytuacja cie przerasta, poszukaj pomocy specjalisty. Spojrzenie z dystansu może być tym, czego potrzebujesz.

 

Agnieszka Wałęsa


"Mistrzem nikt się sam nie rodzi
Do mistrzostwa się dochodzi.
Krew i pot należy wylać,
by się w miejscu nie zatrzymać.
Per aspera ad astra
to maksyma dla nas jasna.
Ref.: Nie rezygnuj z nadziei
Nie daj się ponieść zwątpieniu
Sam siebie wykuj ze spiżu
i odbierz zwycięski laur."

autor Agnieszka Mianowska - nauczyciel j. polskiego