📌Rekrutacja elektroniczna odbywać się będzie poprzez stronę internetową:
📌Rekrutacja rozpocznie się 15 czerwca 2020
Ważne❗❗❗
Nabór do I klasy liceum ogólnokształcącego - oddziału mistrzostwa sportowego odbędzie się w XII Liceum Ogólnokształcącym. Należy wybrać:
Klasa M - dyscyplina/ profil:
➡ pływanie
➡ gimnastyka sportowa
➡ lekkoatletyka
➡ judo
Wszelkie informacje dotyczące naboru elektronicznego są dostępne na stronie internetowej Zespołu Szkół Sportowych i Ogólnokształcących : zssio.com.pl

Przejście do szkoły średniej to dla młodego człowieka ogromna zmiana. Nowe środowisko, nowi nauczyciele, wymagania. Także budowanie na nowo swojego wizerunku. Jak pomóc dziecku odnaleźć się w tej sytuacji?

Z punktu widzenia młodego człowieka rozpoczynającego naukę w szkole średniej zmienia się niemal wszystko. Nowi ludzie, nieznane jeszcze miejsce, reguły i wymagania. Część dzieci przyznaje się do tremy. U innych pozorny luz, obojętność albo pewność siebie mogą maskować plątaninę trudnych emocji: niepewności, leku, braku wiary w siebie. Nastolatek swój obraz siebie buduje w dużej mierze opierając się na tym, jak odbierają go inni, szczególnie rówieśnicy. Niepokój o to, czy uda się odnaleźć swoje miejsce w nowej społeczności to jedna z większych obaw przed szkolnym debiutem.

SCENARIUSZ Z PODCIĘTYMI SKRZYDŁAMI

W tym roku debiut licealny odbywa się w atmosferze szczególnego napięcia i niepewności. Absolwenci ósmych klas szkoły podstawowej i trzecich gimnazjum maja za sobą wiele miesięcy stresu i zmęczenia. Ciężko pracowali na dobre wyniki egzaminów i wysokie noty na świadectwach. Po takim wysiłku dobrze jest dostać zasłużoną nagrodę.

Niestety wielu dobrym uczniom nie udało się znaleźć w wymarzonej szkole. Czują się zawiedzeni, oszukani i rozczarowani. Musieli zmienić swoje edukacyjne plany. Ucierpiało ich poczucie własnej wartości i skuteczności, osłabiła się rezyliencja, czyli umiejętność podnoszenie się po kryzysach i porażkach. Wielu uczniów rozpoczyna naukę w szkole średniej z podciętymi skrzydłami.

WYZWANIE NIE TYLKO DLA PRYMUSÓW

W szkole średniej trudno być prymusem. Trzeba pogodzić się z niższymi ocenami, zakres wiedzy do opanowania jest większy. Od pierwszej klasy przedmioty maturalne są rozszerzone, a dziecko ma świadomość,  że wyniki na maturze przesądzą o tym, czy dostanie się na wybrany kierunek studiów. W praktyce oznacza to, że od pierwszych dni nowego roku szkolnego dziecko będzie uczone myślenia o swojej karierze zawodowej. Dla 14-15 latka taki przeskok od warunków podstawówki do wizji uczelni może być zaskoczeniem i powodem silnego stresu.

DWA ŚWIATY W JEDNEJ KLASIE

Nauka będzie wyglądała inaczej niż w ubiegłych latach. W jednej klasie spotkają się zarówno uczniowie, którzy mieli oceny przeciętne i niewielką liczbę punktów, jak i ci, z bardzo wysokimi osiągnięciami. Na styku tych dwóch światów może dochodzić do konfliktów. Zapobieganie im jest rolą wychowawców, ale także rodziców. Nastawienie uczniów do szkoły, kolegów i nowego środowiska w dużej mierze będzie zależeć od tego, jaki przekaz usłyszą w domach.

Warto uświadomić sobie, że znacznie lepsze wyniki w nauce osiąga się w szkołach o przyjaznej atmosferze, bez ciągłych konfliktów, agresji i rywalizacji. Mózg to nie tylko narzędzie do przetwarzania i zapamiętywania informacji, lecz także instrument do przeżywania emocji i radzenia sobie z problemami. Na dodatek emocje pojawiają się pierwsze,  przed aktem poznawczym, a ich natężenie i wartość ma wpływ na to jak mózg przyswaja wiedzę.

Dobry klimat szkoły i komfort emocjonalny uczniów przekładają się na dobre wyniki akademickie.

U progu zmian

W rozmowie z dzieckiem o jego obawach dotyczących nowej szkoły warto je pozytywnie przeformułować, sięgając do odpowiednich argumentów. Oto kilka przykładów:

  • To czego się obawiasz, to są twoje wyobrażenia, nie coś prawdziwego. Nie wiesz, jak tam będzie. Do ciebie należy decyzja, czy wyobrażasz sobie coś złego, czy dobrego. Pamiętaj, że często od naszego nastawienia zależy, co wydarzy się w przyszłości.
  • Zmiana środowiska to okazja, by pokazać, kim naprawdę jesteś. Poznasz ludzi, którzy nie znali cię wcześniej i u których masz czystą kartę.
  • W nowej szkole będzie inaczej. Być może na początku trudno, ale z czasem się przyzwyczaisz, a ja zawsze będę cie wspierać i w ciebie wierzyć, nawet jeśli będziesz mieć gorsze stopnie.

Plan na udany rok

Specyfika uczenia się w szkole średniej, szczególnie w sytuacji kumulacji roczników, sprawia, że wiele uczniów ma obawy. Nie należy tych lęków podsycać, ale raczej odpowiadać na nie, udzielając konkretnego wsparcia w adaptacji do zmiany. Jak pomóc dziecku odnaleźć się w nowej sytuacji? Warto zaproponować mu taki plan działania:

Nazwij cel

Na kartce papieru narysuj oś, której początkiem jest wrzesień 2019, a strzałka sięga wymarzonego kierunku studiów.  Zapytaj dziecko, co musi stać się po drodze, by tam dotarło, jakie przedmioty i umiejętności mogą mu pomóc w pomyślnym zdaniu matury i dostaniu się na wyższą uczelnię. Zaproponuj, by samo odpowiedziało, dlaczego wybrało konkretną szkołę, jak wyobraża sobie naukę w nowej klasie, ale tez co chce w życiu osiągnąć,  stworzyć, w czym uczestniczyć.

Ustal priorytety

W szkole średniej trzeba postawić na wybrane przedmioty i poświęcić im dużo pracy. Nie znaczy to jednak, że inne dyscypliny nie są ważne. Warto jednak pamiętać, że gorsze stopnie z mniej lubianych dziedzin nie są powodem do wstydu. Należy je traktować raczej jako informację zwrotną – na ten obszar wiedzy poświęcam mniej pracy i mam oceny, które to odzwierciedlają.

Korzystaj z okazji do rozwoju

Szkoła średnia to czas spotkań z wieloma ciekawymi osobami i ideami, pogłębiania wiedzy, ale tez całkiem nowych inspiracji. Budują one bazę wiedzy, są także okazją do rozwijania kompetencji.

Ucz się współpracy, doceniaj różnorodność

szkoła to także miejsce na ćwiczenie kompetencji miękkich, takich jak umiejętność rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji, negocjowania, regulowania emocji, dostosowywania się do nowych okoliczności.

Zmień porażkę w wyzwanie

Osoby, które uważają, że zdolności są wrodzone i niewiele można na nie poradzić, nie rozwijają potencjału. Sukces odnoszą ludzie, którzy wierzą, że można do niego dojść ciężką pracą, uparcie podnosząc się po porażkach

Regeneruj siły i dbaj o zasoby

Jeśli młody człowiek nie przeznaczy czasu na sen, ruch na świeżym powietrzu, spotkania ze znajomymi i posiłki z rodziną, czytanie dla przyjemności czy oglądanie filmów, to szybko wyczerpie siły potrzebne do realizacji ambicji naukowych. Rodzice powinni zatem przypominać nie tylko o szkolnych i domowych obowiązkach, ale także o zobowiązania względem zdrowia.

 

 

Opracowała : Agnieszka Wałęsa


"Mistrzem nikt się sam nie rodzi
Do mistrzostwa się dochodzi.
Krew i pot należy wylać,
by się w miejscu nie zatrzymać.
Per aspera ad astra
to maksyma dla nas jasna.
Ref.: Nie rezygnuj z nadziei
Nie daj się ponieść zwątpieniu
Sam siebie wykuj ze spiżu
i odbierz zwycięski laur."

autor Agnieszka Mianowska - nauczyciel j. polskiego