Jeśli jesteś tegorocznym maturzystą i czeka Cię za ponad miesiąc jedna z ważniejszych przygód Twojego życia warto się na nią odpowiednio przygotować. Jak na wycieczkę, na którą zabieramy niezbędne rzeczy, które w trudnych momentach pomogą. Wiesz, że dobre przygotowanie daje ci spore szanse na osiągnięcie sukcesu u celu drogi. A więc,…

Jeszcze masz trochę czasu do matury, dlatego teraz warto byłoby byś:

 

Zaplanował naukę – oblicz ile zostało ci dni do egzaminu maturalnego i rozplanuj naukę na każdy dzień. Pamiętaj nie zapełniaj każdego dnia wieloma godzinami nauki. Ważny jest balans między pracą, a przyjemnością. Pomyśl o tym, że każdego dnia potrzebny jest Ci czas na relaks, naukę, rozmowy z bliskimi, aktywność fizyczną, pasje, hobby,…

 

Trzymał się ustalonego planu – jak zaplanujesz i będziesz przestrzegać ustaleń zawartych w planie w dniu matury twój umysł będzie spokojniejszy. Pomyślisz wtedy “Przecież to umiem, powtarzałem, uczyłem się, przypomnę sobie…”.

 

Pamiętał o podstawowych prawach uczenia się – wiesz przecież, że lepiej zapamiętujesz gdy:

 

powtórzysz, to co właśnie czytałeś;

powiesz, o tym czego się uczyłeś jeszcze komuś;

rozumiesz, to czego się uczysz;

przeczytasz ze zrozumieniem materiał z lekcji, które są raz w tygodniu w tym samym dniu, w którym miałeś dany przedmiot w szkole;

analizujesz treść, którą masz do przyswojenia (możesz się z nią nie zgadzać, może Ci się wydawać mało prawdopodobna, możesz mieć wiele pytań…).

 

Powtarzał sobie, że dasz radę na pewno, bo przecież nie jest to Twój pierwszy w życiu egzamin.

 

A gdy jest dzień przed:

 

Odłóż książki i spędź czas z bliskimi i życzliwymi Ci osobami – uczenie się czegoś nowego może spowodować, że wcześniej nabyta wiedza niestety zostanie “przykryta” tą nową. To co wcześniej dobrze pamiętałeś gdzieś “uleci”. Poza tym gdy będziesz przeglądać materiał zapewne będzie jeszcze coś czego nie zdążyłeś się nauczyć, nie rozumiesz, albo nie lubisz. Po co masz się dodatkowo obciążać czymś na co i tak już nie masz wpływu lub wystarczającej ilości czasu, by to zgłębić.

 

Idź na spacer, pobiegaj, … – aktywność fizyczna spowoduje, że wydzielą się w Twoim organizmie endorfiny czyli hormony szczęścia, krew zacznie krążyć mocniej i dotleni wszystkie tkanki Twojego ciała a poprzez to je odżywi. Wydzieli się substancja, która odpowiedzialna jest za neurogenezę czyli tworzenie się nowych komórek nerwowych a hipokamp-struktura odpowiedzialna za pamięć długotrwałą będzie chroniony przed nadmiernym stresem.

 

Wyobraź sobie jutrzejszy dzień z drobnymi szczegółami – od momentu obudzenia się, spokojnego zjedzenia lekkiego śniadania, ubrania się, wyjścia do szkoły i spotkania kolegów z klasy…

 

Przygotuj, to co niezbędne – ubranie na jutro, legitymację, długopisy, ołówek, chusteczki higieniczne, coś co przynosi ci szczęście…

 

I już za chwilę matura, za godzinę…

 

Wyśpij się odpowiednio długo – sen regeneruje, daje siłę, pomaga nam się odpowiednio skoncentrować. Ten przed północą jest najlepszy, najmocniej odnowi.

 

Zjedz lekkie śniadanie – niech Twój talerz będzie kolorowy (jemy też oczami) i zawiera te składniki, które szczególnie lubisz.

 

Uśmiechnij się i powiedz do Siebie coś co Cię zawsze wspiera “Dam radę”, ” Będzie dobrze”, “Kto jak nie ja”.

 

Gdy usiądziesz w ławce i otrzymasz arkusz pooddychaj parę razy głębiej, tak byś poczuł, że w trakcie brania oddechu Twój brzuch jak balonik wypełnia się powietrzem, a podczas wydechu staje się wklęsły.

 

Przeczytaj co najmniej dwa razy temat ze zrozumieniem, zastanów się chwilę z jakim zakresem materiału ten temat połączyć, z jakim obszarem wiedzy możesz go skojarzyć. Zawsze czytaj do końca instrukcję czasami uważnie przeczytana daje nam wskazówki naprowadzające na rozwiązanie.

 

I do dzieła, bo przecież “Kto jak nie Ty”

 

Trzymajcie się Kochani

Agnieszka Wałęsa


"Mistrzem nikt się sam nie rodzi
Do mistrzostwa się dochodzi.
Krew i pot należy wylać,
by się w miejscu nie zatrzymać.
Per aspera ad astra
to maksyma dla nas jasna.
Ref.: Nie rezygnuj z nadziei
Nie daj się ponieść zwątpieniu
Sam siebie wykuj ze spiżu
i odbierz zwycięski laur."

autor Agnieszka Mianowska - nauczyciel j. polskiego