Jeszcze niedawno mówił ci wszystko. Teraz zamyka się w pokoju, a ty się martwisz. I niw wiesz, czy powinnaś mu na to pozwolić.

KIEDY MA 15 LAT

Nastolatek zamyka się w pokoju, robi się skryty. Zamiast mamy, radzi się kolegów. Ten dystans pomaga mu zrozumieć, kim i czego pragnie. To ważny etap budowania własnej osobowości. Respektujemy więc jego potrzebę niezależności oraz niechęć do zwierzeń. Jeżeli teraz obdarzymy dziecko zaufaniem, odpłaci nam tym samym.

Zmiana zachowania niepokoi rodziców, ale sama ciekawość nie upoważnia do szukania informacji na własną rękę. Trzeba oprzeć się pokusie czytania pamiętnika dziecka, sprawdzania laptopa i szperania w jego rzeczach. Gdy coś nas zaalarmuje, zakomunikujmy wprost: „ Widzę, że coś się dzieje> Porozmawiajmy.” Rodzic ma prawo ingerować w sprawy dziecka, ale jeśli są ku temu powody i robi to jawnie. Gdy będziemy zmuszeni skontrolować rzeczy nastolatka, robimy to zawsze w jego obecności.

Pierwsza miłość

Kiedy córka albo syn się zakocha, staja się wyczuleni na przejawy wtrącania się rodziców w ich związek. Dlatego nie zasypujmy ich pytaniami i nie wyciągamy na zwierzenia. Szanujemy, że chcą być ze swoja sympatią sam na sam. Gdy zaproszą ja do domu, pukajmy do drzwi. Im mniej będziemy wścibscy, tym chętniej się przed nami otworzą i częściej będą przebywać pod naszym czujnym, ale dyskretnym okiem.

 

KIEDY MA 19 LAT

Twój syn albo córka są już pełnoletni, ale trudno z dnia na dzień przestać interesować się ich życiem. Przecież wciąż są dziećmi, które zachłystnięte dorosłością mogą wpakować się w kłopoty. Dlatego dobrze uświadomić im, że teraz prawnie odpowiadają za swoje czyny, a opiekunowie mają już ograniczoną zdolność wyciągania ich z opresji. A jaka dać im prywatność w domu? Jeżeli są na naszym utrzymaniu, zasady nie różnią się od tych, które obowiązywały je w liceum. Skoro mieszkamy pod jednym dachem wciąż powinny informować dokąd idą i o której wrócą. Mamy tez prawo wiedzieć kogo do siebie zapraszają, oraz zażyczyć sobie, żeby o wyznaczonej porze gości wyszli. Nie masz również obowiązku zgadzać się, żeby nocowała u nich sympatia, chyba, że sporadycznie i w innym pomieszczeniu. Ale zgódźmy się, żeby ich pokój był ich prywatną enklawą, do której nie wchodzimy bez pozwolenia.

 

WARTO PRZECZYTAĆ

„ Już się nie rozumiemy! Jak przeżyć czas trzaskających drzwi.” I. Filliozat

Agnieszka Wałęsa


"Mistrzem nikt się sam nie rodzi
Do mistrzostwa się dochodzi.
Krew i pot należy wylać,
by się w miejscu nie zatrzymać.
Per aspera ad astra
to maksyma dla nas jasna.
Ref.: Nie rezygnuj z nadziei
Nie daj się ponieść zwątpieniu
Sam siebie wykuj ze spiżu
i odbierz zwycięski laur."

autor Agnieszka Mianowska - nauczyciel j. polskiego