27 lutego 2018 roku, w Zespole Szkół Sportowych i Ogólnokształcących im. J.Kusocińskiego, odbył się II MIĘDZYSZKOLNY KONKURS KALIGRAFII w języku rosyjskim „ПРОПИСЬ, organizatorami którego byli ZSSiO im.J.Kusocińskiego oraz ZSMS. Eliminacje wstępne odbyły się w szkołach podstawowych i liceach województwa pomorskiego. W finale konkursu uczestniczyło 30 uczniów, którzy musieli wykazać się wysokim poziomem znajomości języka rosyjskiego, ale także ponadprzeciętną umiejętnością poprawnego kaligraficznego pisania.

Konkurs wzbudził zainteresowanie zarówno uczniów jak i nauczycieli, którzy sugerują jego kontynuowanie w kolejnych edycjach. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i cenne nagrody od Dyrekcji ZSSiO im.J.Kusocińskiego i Dyrekcji ZSMS, oraz sponsorów: RCNK w Gdańsku, Wydawnictwa PWN.

Wszyscy uczniowie, biorący udział w Konkursie, otrzymali dyplomy uczestnictwa, zaś 11 uczestników wyróżniono również dyplomami oraz nagrodami.

Głównymi pomysłodawcami tego konkursu są nauczyciele języka rosyjskiego naszej szkoły pan Mariusz Dąbrowski oraz pani Beata Kniaź. A ich ideę wsparli i pomogli zrealizować dyrektor ZSSiO Irena Adamowska, dyrektor ZSMS Ewa Leyk-Latowska oraz nauczyciele-rusycyści: Beata Kniaź i Grażyna Krasucka.

Warto w tym miejscu zacytować opinie nauczycieli będących uczestnikami – gośćmi naszej inicjatywy:

Irena Komorowska (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr. 7 Gdynia): „W imieniu moich uczennic i własnym składam  wszystkim Waszym organizatorom serdeczne podziękowania za tak sprawne przeprowadzenie tego niepowtarzalnego w swej atmosferze konkursu. Moje uczennice poczuły się bardzo wyróżnione gdy się znalazły wśród swoich rówieśników z tylu szkól naszego województwa. Chyba należałoby powalczyć o zmianę rangi z konkursu międzyszkolnego na wojewódzki skoro pojawiły się w tym roku szkoły  spoza Trójmiasta.

Ja osobiście bardzo doceniam atmosferę Waszej szkoły  tworzona przez tak sympatyczną Dyrekcje i grono kolegów po fachu .

Za wszystko czym dzisiaj nas uraczyliście składam serdeczne podziękowania”.

Mirosława Rzodkiewicz (10 LO Gdynia):

Chciałabym serdecznie podziękować organizatorom Konkursu Kaligraficznego za pomysł i świetną organizację imprezy. Największą wartością konkursu jest fakt, że skierowany jest do uczniów nierosyjskojęzycznych, dopiero zaczynających naukę języka. Doceniony został wysiłek nauczycieli i praca uczniów w opanowaniu kaligrafii. Mam nadzieję, że liczny udział szkół w konkursie zachęci Państwa do organizacji kolejnych edycji.”

Już te opinie, ale i duża satysfakcja organizatorów i uczestników skłaniają do prowadzenia kolejnych edycji konkursu!


"Mistrzem nikt się sam nie rodzi
Do mistrzostwa się dochodzi.
Krew i pot należy wylać,
by się w miejscu nie zatrzymać.
Per aspera ad astra
to maksyma dla nas jasna.
Ref.: Nie rezygnuj z nadziei
Nie daj się ponieść zwątpieniu
Sam siebie wykuj ze spiżu
i odbierz zwycięski laur."

autor Agnieszka Mianowska - nauczyciel j. polskiego