📌Rekrutacja elektroniczna odbywać się będzie poprzez stronę internetową:
📌Rekrutacja rozpocznie się 15 czerwca 2020
Ważne❗❗❗
Nabór do I klasy liceum ogólnokształcącego - oddziału mistrzostwa sportowego odbędzie się w XII Liceum Ogólnokształcącym. Należy wybrać:
Klasa M - dyscyplina/ profil:
➡ pływanie
➡ gimnastyka sportowa
➡ lekkoatletyka
➡ judo
Wszelkie informacje dotyczące naboru elektronicznego są dostępne na stronie internetowej Zespołu Szkół Sportowych i Ogólnokształcących : zssio.com.pl

W przypadku dzieci często mówimy o tzw. maskach depresji – mówi prof. Agnieszka Gmitrowicz

Jak rozpoznać stan wymagający pomocy i leczenia?

Zawsze trzeba szukać pomocy, bez ustalenie do jakiej grupy rozpoznań można zaliczyć zaburzenia nastroju, jeśli ktoś ma myśli samobójcze, niechęć do życia, mówi „ jestem tak zrezygnowany, że nie wiem co ze sobą zrobić”. „ lepiej, żebym się nie urodził”, „ Zastanawiam się czy warto żyć, czy lepiej się zabić”. Taka osobę powinniśmy zapytać, czy próbowała to zrobić, a jeśli odpowie twierdząco, trzeba ja zaprowadzić do psychologa, najbliższej  izby przyjęć, poradni zdrowia psychicznego . takiej osoby nie można zostawić samej. Trzeba ją w jakiś sposób zmotywować, czekać z nie na pomoc. 

  

Jakie są podstawowe objawy depresji?

dzieci chore na depresję rzadko maja myśli samobójcze, ale znaczna część osób, które podejmują próby samobójcze cierpią na depresję.

Chęć odebrania sobie życia może spowodować nagła sytuacja kryzysowa. Profesjonalista jest w stanie ustalić ryzyko samobójcze dopiero po pełnym badaniu psychiatrycznym budując przy tym system wsparcia wokół dziecka.

Jakie są podstawowe objawy depresji?

W przypadku dzieci często mówimy o tzw. maskach depresji. Może być rozdrażnione, agresywne, krzyczy, unika kontaktu, nie śpi, nie chce jeść, niszczy swoje zabawki. Im młodsze dziecko, tym bardziej samoświadomość odczuwania smutku będzie niedostateczna, dlatego nie możemy z góry zakładać, że dziecko, które się źle zachowuje czy jest agresywne, nie przejawia objawów depresji. My dorośli mamy tendencje do nazywania swoich stanów psychicznych, dzieci głównie czuja , a nie nazywają. Każdy opiekun powinien wiedzieć, że dziecko nie myśli, nie czuje tak jak on. Ono uważa, że to jest złe, co inni określają jako złe i za co karzą. To co robi rodzic może być przez nich uznawane za dobre, mimo że nie zawsze takie jest.

W jaki sposób takie dzieci są diagnozowane?

Badanie polega m.in. na przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu rodzinnego i środowiskowego. Musimy poznać jego możliwości intelektualne.

Mamy możliwość wczesnego wykrywanie depresji za pomocą badań przesiewowych oraz diagnozowanie jej nasilenie przy użyciu skal psychologicznych. Czasem zleca się także badania laboratoryjne.

Jakie są przyczyny depresji u dzieci i nastolatków?

Jest ich wiele. Może to być cierpienie z powodu dyskomfortu społecznego. Depresja może mieć też kontekst psychologiczny – wynikać z doświadczeń dziecka w relacjach z rówieśnikami. O depresji mogą też decydować czynniki indywidualne, które wpływają na rozwój osobowości dziecka.

Do zaburzeń związanych z depresją często należą natręctwa. Depresja może być także skutkiem przemęczenia, braku snu.

Przyczyna zaburzeń depresyjnych może być sam okres dojrzewania i związane z nim zmiany w wyglądzie.

A co z substancjami psychoaktywnymi? Wśród nastolatków takie eksperymenty nie należą do rzadkości?

U niektórych młodych ludzi, nawet po jednorazowym wypaleniu marihuany następuje trwała zmiana nastroju, która potem długo nie ustępuje.

Bardzo szybko uzależniają dopalacze, bo powodują natychmiastową ucieczkę od stresu. Jednak konsekwencją są stany ostrego pobudzenia, które mogą skończyć się bardzo ciężkimi psychozami, doznawaniem szalenie przykrych objawów.

Jak odróżnić krótkotrwały smutek od obniżenia nastroju, które wymaga pomocy specjalisty?

Do głównych kryteriów rozpoznawania należy stan smutku i utrzymujące się co najmniej dwa tygodnie uczucie zmęczenia i poczucie braku energii. Ważnym objawem depresji jest anhedonia, czyli niezdolność do przeżywania przyjemności. Są jeszcze objawy dodatkowe: poczucie niskiej samooceny, bezsensu, braku celowości oraz lęk.

Jak leczy się depresje u dzieci i młodzieży?

Najlepiej jej zapobiegać. Kiedy już wystąpi depresja, złotym standardem jest psychoterapia. W leczeniu dzieci z różnymi stanami depresyjnymi, bez względu na uwarunkowania, powinna być zaangażowana rodzina, a czasem i szkoła.

Gdy kompleksowa psychoterapia nie przynosi efektu, stosuje się też farmakoterapię.

 

Agnieszka Wałęsa


"Mistrzem nikt się sam nie rodzi
Do mistrzostwa się dochodzi.
Krew i pot należy wylać,
by się w miejscu nie zatrzymać.
Per aspera ad astra
to maksyma dla nas jasna.
Ref.: Nie rezygnuj z nadziei
Nie daj się ponieść zwątpieniu
Sam siebie wykuj ze spiżu
i odbierz zwycięski laur."

autor Agnieszka Mianowska - nauczyciel j. polskiego