Depresja wśród dzieci i młodzieży

Co to jest depresja?

Depresja jest poważną, często trwającą wiele lat, mogącą zagrozić życiu chorobą. Około 80% nastolatków, którzy podjęli próbę samobójczą i około 60% tych, którzy popełnili samobójstwo cierpiało na zaburzenia nastroju. Nastolatek z depresja to osoba, która jest smutna lub rozdrażniona, ma problemy z mobilizacją do działania i koncentracja uwagi. Wszystko czym zajmował się wcześniej nie sprawia mu teraz przyjemności. Nie wierzy w siebie i swoje możliwości. Wiele czasu poświęca na myślenie o popełnionych błędach i niepowodzeniach za które się obwinia.

Obecnie szacuje się, że depresja jest na drugim miejscu pod względem ogólnoświatowego obciążenia chorobowego. Jest jednym z powszechniejszych powodów szukania pomocy przez pacjentów, zarówno u psychiatrów jak i lekarzy rodzinnych.

W przypadku nastolatków badania szacują, że w danym momencie 3-5% z nich cierpi na depresję. Za do 18 roku życia ok. 20% młodych ludzi będzie miało za sobą co najmniej jeden epizod depresji.

 

Często depresja u młodych ludzi wiąże się z dokonywaniem samookaleczeń. Z relacji młodych ludzi na temat ich stanu psychicznego podczas okaleczania się wiemy, że najczęściej w zachowaniu tym widzą oni sposób na obniżenie poziomu odczuwanego napięcia i poprawę samopoczucia. Nastolatki szukają ulgi od trudnego do zniesienia smutku, cierpienia, złości, frustracji, osamotnienia i poczucia bezradności.

Samouszkodzenia m.in.:

  • Zmniejszają napięcie
  • Pozwalają zakomunikować coś ważnym osobom
  • Dają poczucie kontroli i dodają wiary we własne siły
  • Ulga odczuwana po dokonaniu samouszkodzeń wzmacnia zachowania autoagresywne

Najczęstsze reakcje dorosłych w kontakcie z osobą okaleczającą się:

  • Duże współczucie i pełne emocji wsparcie
  • Przerażenie i strach
  • Potępienie, zawstydzanie, groźby
  • Szok, unikanie

 

Opracowanie: Agnieszka Wałęsa


"Mistrzem nikt się sam nie rodzi
Do mistrzostwa się dochodzi.
Krew i pot należy wylać,
by się w miejscu nie zatrzymać.
Per aspera ad astra
to maksyma dla nas jasna.
Ref.: Nie rezygnuj z nadziei
Nie daj się ponieść zwątpieniu
Sam siebie wykuj ze spiżu
i odbierz zwycięski laur."

autor Agnieszka Mianowska - nauczyciel j. polskiego