Jeszcze do niedawna popularność w sieci mogły zyskać osoby, które wyróżniały się czymś szczególnym, miały w swoim dorobku jakieś szczególne osiągnięcia. Oczywiście zdarzały się również przypadki złej sławy, ale były one przedstawiane w negatywnym ujęciu i raczej spotykały się z potępieniem ze strony społeczeństwa. W dobie Internetu zatarła się granica między dobrą i złą sławą, a uznanie może zyskać każdy człowiek.
W ostatnim czasie pojawiła się nowa grupa społeczna ceWEBryci, czyli osoby, które odniosły sławę w Internecie. Współczesne społeczeństwo uwielbia obserwować różnorodne, nie zawsze zgodne z zasadami i normami oraz dobrym smakiem poczynania ceWEBrytów, dając tym samym przyzwolenie osobowościom narcystycznym. Warto zauważy, że maleją oczekiwania, liczy się rozgłos i liczba subskrypcji. Umiejętności przestały być wartością, stały się czymś, co nie ma większego znaczenia. Najważniejsze by zaistnieć i mieć fanów.
Istnieje cztery kategorie ceWEBrytów:
Jako nauczyciele zjawisko ceWEBrytyzmu możemy rozpatrywać z dwóch perspektyw. Po pierwsze, to nasi uczniowie mogą się lansować się w sieci, chcąc zdobyć rozgłos i sławę. Po drugie nasi uczniowie obserwując ceWEBrytów, chcą się do nich upodobnić i ich naśladować. Nie ulega wątpliwości, że każda z tych sytuacji wymaga naszego działania.
Co można zrobić:
Opracowanie : Agnieszka Wałęsa