26 stycznia 2018 r. przed Pomnikiem Kindertransportów na placu przed dworcem kolejowym w Gdańsku Głównym maturzyści pod opieką nauczyciela historii Pana Zbigniewa Kuźmiuka wzięli udział w Gdańskich Obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
W naszej szkole uczniowie klas gimnazjalnych biorą udział w Wojewódzkim Konkursie z chemii.
Do pierwszego etapu, który odbył się 17 listopada 2017 roku przystąpiło 5 uczniów.
Do etapu rejonowego przeszła MAGDALENA LEWANDOWSKA z klasy IIIM – GRATULUJEMY
Gimnazjalistki pobiły koleżankę, kolejny chłopak trafił na odwyk, inny coś ukradł. Czytamy o takich sprawach i myślimy: ktoś zaniedbał te dzieci. Ale podwójne Zycie prowadza też nastolatki z dobrych domów, których nikt nie podejrzewa o ekscesy. Co robić, gdy odkryjemy, że problem dotyczy nas?
W przypadku dzieci często mówimy o tzw. maskach depresji – mówi prof. Agnieszka Gmitrowicz
Jak rozpoznać stan wymagający pomocy i leczenia?
Zawsze trzeba szukać pomocy, bez ustalenie do jakiej grupy rozpoznań można zaliczyć zaburzenia nastroju, jeśli ktoś ma myśli samobójcze, niechęć do życia, mówi „ jestem tak zrezygnowany, że nie wiem co ze sobą zrobić”. „ lepiej, żebym się nie urodził”, „ Zastanawiam się czy warto żyć, czy lepiej się zabić”. Taka osobę powinniśmy zapytać, czy próbowała to zrobić, a jeśli odpowie twierdząco, trzeba ja zaprowadzić do psychologa, najbliższej izby przyjęć, poradni zdrowia psychicznego . takiej osoby nie można zostawić samej. Trzeba ją w jakiś sposób zmotywować, czekać z nie na pomoc.
NAUCZYCIEL W CYFROWEJ SZKOLE – wykorzystanie mediów społecznościowych w edukacji
Współczesne dzieci i nastolatki nie znają świata bez Intenetu . funkcjonowanie w sieci stało się norma społeczną. Z badań Nastolatki wobec Internetu wynika, że zdecydowana większość korzysta z Internetu wiele razy dziennie lub cały czas, w domu, w szkole, u znajomych , w miejscach publicznych.
Zaufanie – filar relacji nauczyciela z uczniem
Ogromne znaczenie ma to, aby nauczyciel dotrzymywał słowa danego uczniom i aby ostrożnie składał obietnice. Jeśli obiecujemy cos naszym uczniom, nie powinniśmy tego lekceważyć, rzucać słów na wiatr, liczyć, że uczniowie zapomną o danym im słowie, albo sami o nim zapominać. Jeśli bardzo chcielibyśmy wywiązać się z obietnicy, ale nie jesteśmy pewni czy nam się to uda, uprzedźmy o tym i szczerze wyjaśnijmy jakie są szanse na spełnienie obietnicy i co jest przyczyną tego ograniczenia.
Uprzejmie informuje , że ruszyła dodatkowa rekrutacja do udziału w projekcie „ Zdolni z Pomorza – Gdańsk”. Rekrutacja dotyczy biologii, chemii i kompetencji społecznych.
Serdecznie zachęcam uczniów do udziału w tej formie wsparcia, która jest szansą na rozwinięcie n pasji, umiejętności i zawarcia nowych znajomości z osobami o podobnych zainteresowaniach.
Zgłoszenia należy przesyłać na : zdolnizpomorza@wp.pl
A. Wałęsa